W każdym domu miejscem integracji oraz spotkań jest stół w jadalni. Cała rodzina gromadzi się przy nim, aby spożyć przygotowany wcześniej posiłek. Często wspólny obiad jest jedynym momentem w ciągu dnia, kiedy każdy z domowników zatrzymuje się na chwile, w pędzie dnia codziennego i spędza czas z najbliższymi.
Aby wszyscy mogli celebrować przy stole wspólny czas, jeden z członków rodziny musi zająć się przygotowaniem potraw. Zazwyczaj osoba odpowiedzialna za przyrządzanie posiłku, większość czasu spędza w kuchni i nie jest w stanie w pełni wykorzystać okazji na rozmowę z pozostałymi osobami.
Czy to właśnie z tego powodu bardzo popularne jest połączenie kuchni z jadalnią?
Moim zdaniem nie tylko dlatego, że integruje osoby znajdujące się w kuchni, z tymi w jadalni. Połączenie tych dwóch pomieszczeń jest niezwykle praktyczne. Świetnie sprawdzi się w małej przestrzeni, ponieważ automatycznie doda wnętrzu przestronności. W dużych pomieszczeniach, również taka otwarta przestrzeń będzie super wyglądała.
Tak jak wspominałam we wpisie na temat antresoli w domu, wszystko ma swoje wady i zalety. Tak samo jest w tym przypadku.
Decydując się na otwarcie przestrzeni kuchennej, powinniśmy liczyć się z intensywnymi zapachami podczas gotowania oraz smażenia. Oczywiście są rożnego rodzaju rozwiązania, które w jakimś stopniu zniwelują ten problem, jednakże trzeba liczyć się z tym, że w pełni nie uda się go zwalczyć.
Kolejną wadą jest bałagan, który towarzyszy praktycznie każdemu podczas gotowania. Zapraszając gości na obiad czy kolację, należałoby cały czas kontrolować sytuacje i na bieżąco po sobie sprzątać. Jest to jednak kwestia indywidualna czy takowy problem można w ogóle nazwać, problemem. Są ludzie, dla których robienie bałaganu podczas gotowania to absurd i stałe sprzątanie to norma, a są tez tacy, dla których nieporządek to błahostka.
Kuchnie połączoną z jadalnią można zaaranżować w bardzo kreatywny oraz interesujący sposób, świetnym rozwiązaniem jest wyspa kuchenna, która subtelnie wyznaczy granicę i będzie dodatkowym miejscem do wspólnie spędzanego czasu np. podczas gotowania.
Część jadalnianą można, podkreślić w efektowny sposób, montując dopasowaną do wnętrza lampę, zawieszoną centralnie nad stołem.
Zanim zaczniesz zastanawiać się jak chcesz, aby wyglądała Twoja przestrzeń kuchenno-jadalniana, porządnie przemyśl sobie łączenie tych dwóch pomieszczeń. Ścianę łatwo zburzyć, ale zbudować na nowo już trochę ciężej.
kategoria: wnętrza
autor: Anka